چگونگی محاسبه سرعت اینترنت

تا به موضوع سرعت اینترنت برا ی شما مهم شده است؟آیا سعی کرده اید که سرعت اینترنت خود را در سایت های مختلف اندازه گیری کنید؟یا اینکه به این موضوع فکر کرده اید؟

لازم به توضیح است که منظور از سرعت عددی است با واحد کیلو بایت بر ثانیه که به شکل (x kb/s) و xkb/s یا kbps  نمایش داده می شود که حرف b نشانه بیت ، B نشانه واحد بایت است و K هم یعنی 1000.

به عنوان مثال به جای 10000 بایت KB.10  همچنین هر گیگا بایت هم برابر است با هشت بیت .

هنگام اندازه سرعت توسط سایت های مختص اندازه گیری سرعت، با عددی مواجه می شوید که هر ثانیه به صورت خیلی جزئی در حال کم و زیاد شدن است. به عنوا مثال مقدار KB/S.150 .

مکانیزم این سایت ها بدین شکل است که بسته های اطلاعاتی با حجم مشخص را از سرورهایشان به کامپیوترتان ارسال می کنند و حجم و مدت زمان بازگشت این بسته ها به سرور شان را محاسبه می کنندو به  عنوان یک سرعت میانگین برا ی شما اعلام می نمایند.

لاز م به ذکر است که همیشه سرعت دانلود (سرعت انتقال اطلاعات از فضای اینترنت به کامپیوتر)از سرعت آپلود (سرعت انتقال اطلاعات از کامپیوتر به فضای اینترنت) بیشتر است.

برای اندازه گیری سرعت اینترنت موقع کیلیک روی لینک سایت ،اطلاعات ناچیزی از کامپیوتر شما برای سرور ارسال می شود (آپلود) و در مقابل مطالب سایت برای مرورگر شما ارسال و بارگزاری می شود (دانلو)اطلاعاتی که ازکامپیوتر شما به سرور می رود خیلی کمتر از اطلاعاتی که از سایت به کامپیوتر شما ارسال می شود.

زمانی که شما یک ویدیو را به شکل آنلاین تماشا می کنید در حین تماشا،ویدیو مدت کوتاهی متوقف می شود این از آن جهت است که بسته های اطلاعاتی به صورت منظم پشت سرهم به کامپیوتر شما وارد نمی شود.این به بدان معنی است که هرچه سرعت شما بیشتر باشد ،حجم این بسته ها بیشتر می شود،اما در فاصله زمانی رسیدن این بسته ها تاثیری ندارد.

برای جلوگیری  از این مشکل در نمایش های آنلاین از فناوری Beffering استفاده می کنند.این فناوری برای مدتی چنین بسته  اطلاعاتی را نگه می دارد و بعد با نظم و سرعت متناسب به نمایش می گذارد.

برا ی توجیه بهترموضوع عوارضی های اتوبان را در نظر بگیرید که تریلرهایی که به شکل پراکنده در مسر حرکت می کنند را متوقف می کنند و هنگامی که تعداد توقف کنندگان به 100 نفر رسید ،هر 30 ثانیه یک تریلر را می فرستند.با این کار می توان گفت که تقریبا دیگر تاخیری در عبور تریلرها از اتوبان رخ نمی دهدو در اصل مطلب ،نمایش فیلم به شکل آنلایت وقفه ایجاد نخواهد شد.

نکته مهمی که باید به ان اشاره کرد این است که این مقدار حجمی که جابجا می شود ،در اصل سرعت اینترنت  نیست و همانطور که شنیده ایم نام این بسته های اطلاعاتی "پهنای باند" است و سرعت انتقال این بسته های اطلاعاتی نیز ثابت است.

اما از آنجایی که حجم بالای بسته ها موجب آن می شود که در زمان ثابت فایل های بیشتری دانلو شوند ،باعث شده است که تحت عنوان سرعت از آن یاد شود.

مطلب دیگری که که در این زمینه مورد بحث و توجه می باشد،مدت زمانی است که یک بسته اطلاعاتی از سرور به کامپیوتر می رسد و یا بلعکس .

با توجه به این موضوع که سرعت ثابت است این زمان تنها به طول مسیر بستگی دارد .یعنی اگر بسته بخواهد از سیستم شما به سرور برود ،باید از کامپیوتر شما خارج شود به شرکت ارائه دهنده اینترنت شما یا همان ISP برود ،و ازآن جا به سمت سرور حرکت کند. بنابراین مدت زمان نسبت مستقیمی با مسیر حرکت دارد.یعنی هچه مسیر طولانی تر باشد زمان بیشتری هم لازم هست.

البته شایان ذکر است که این جابه جایی ها همه در کسری از ثانیه انجام می پذیرد.یعنی در بیشترین زمان حدود 500 میلی ثانیه است و در حالت عادی هم حدود 150 میلی ثانیه .این فاصله زمانی در اصطلاح PING نامیده می شود.