میکروتیک

میکروتیک نام یک شرکت در کشور نسبتا کوچک در اروپای شرقی است که در سال 1995 کار خود را با فروش روتر های Wireless شروع کرد و معروف شد و در پی پیشرفت کار خود سیستم عامل (Mikrotik Router OS) را ارائه کرد و در سال 2007 تعداد کارمندان خود را به 70 نفر افزیش داد.
سپس نسخه سخت افزاری خود Mikrotik Board را روانه ی بازار کرد
در نتیجه به طور کلی 2 نوع میکروتیک داریم:

  • نرم افزاری Mikrotik Router Os
  • سخت افزاری Mikrotik Board
Mikrotik Router Os چیست ؟
سیستم عاملی هست که توسط میکروتیک برای روتربوردها طراحی شده است، ولی این سیستم عامل قابلیت نصب بر روی PC و یا دیگر سخت افزارهای دارای معماری X86 را دارد.
ROUTER OS با نصب بر روی یک PC آن را به یک روتر با همه امکانات مورد نیاز تبدیل می نماید.
برای مثال: ROUTING، FIREWALL، مدیریت پهنای باند، نقاط دسترسی بی سیم، HOTSPOT، GATEWAY، VPN SERVER و… ROUTER OS یک سیستم عامل مستقل بوده که دارای امکان نصب بسیار ساده و سریع و رابط کاربری ساده می باشد.
در ادامه به برخی از قابلیت های این سیستم عامل اشاره میکنیم.
ROUTER OS بر مبنای هسته 2.6 LINUX درست شده و سیستم های چند هسته ای و چند پردازنده ای را پشتیبانی می نماید. این سیستم عامل قابلیت پشتیبانی از جدیدترین مدلهای مادربورد و پردازنده را داراست.
در ادامه به برخی از قابلیت های این سیستم عامل اشاره میکنیم.
این سیستم قابلیت نصب بروی هارد دیسک های IDE و SATA و همچنین حافظه های USB از قیبل (HDD, SD, CF, SSD,…) را دارد.
این سیستم عامل تنها نیاز به 64 مگابایت فضا دارد. هنگام نصب ROUTER OS هارد را فرمت نموده(به این منطور توصیه میشود از فضای مجازی VMware Workstation برای نصب استفاده شود) و به عنوان سیستم عامل پیش فرض بر روی آن قرار می گیرد.
در ضمن این سیستم عامل دارای امکان ساپورت انواع اینترفیس های شبکه می باشد که شامل کارت های شبکه 10 گیگابیت، کارت های بی سیم 802.11a/b/g/n، و مودم های 3G نیز هست.
Mikrotik Router Board:
میکروتیک در سال 2002 سخت افزار اختصاصی خود را به بازار عرضه کرد و به این شکل RouterBoard، دیگر محصول استثنائی این شرکت نیز به بازار عرضه گردید. امروزه این شرکت تولید کننده بیش از 20 نوع روتر بورد و 10 کارت WIRELESS و نیز سایر محصولات جانبی و تکمیلی است.
این سخت افزار تمامی امکانات نرم افزاری را در خود دارد و قابلیت آن نسبت به مشابه نرم افزاری خودش مدتی که میتوان از آن استفاده کرد نامحدود است ولی در نسخه نرم افزاری فقط ۲۴ ساعت به صورت آزمایشی کار میکند و بعد از آن میبایست آن را خریداری کرد
مزایای استفاده از میکروتیک:
  • اعمال فایروال بروی شبکه که در نتیجه ثبات بیشتر، امنیت بالاتر و اطمینان بیشتر در شبکه.
  • سیستم امن در ارسال و دریافت اطلاعات.
  • راه اندازی HotSpot در نتیجه قابلیت کنترل اینترنت از نظر زمانی و حجمی برای هر ایستگاه (Connection) .
  • راه اندازی سیستم VPN و در نتیجه راه اندازی و اتصال یک شبکه بیرون از محیط به شبکه دامین ( برای مثال اتصال کارخانه به دفتر و ایجاد ارتباط بین کامپیوترها).
  • اختصاص پهنای باند برای هر کاربر و در نتیجه عدم اختصاص تمامی فضا برای یک کاربر (کنترل و مدیریت پهنای باند).
  • راه اندازی سرویس Web Proxy جهت جلوگیری از باز شدن بعضی از سایت ها یا مشخص کردن و باز شدن فقط چند سایت.